Oglas

Biščević optimista pred Mundijal: "Kanadu možemo pobijediti, a prolazak grupe je realnost"

author
FENA
10. jun. 2026. 21:58
biščević
N1

Nekadašnji reprezentativac Bosne i Hercegovine Bulend Biščević s velikim optimizmom dočekuje nastup Zmajeva na Svjetskom prvenstvu.

Oglas

Vjeruje da izabranici Sergeja Barbareza imaju kvalitet da već na startu savladaju Kanadu, ali i da naprave značajan iskorak prolaskom grupne faze.

Posebno ga raduje činjenica da su gotovo svi ključni igrači spremni za najveću svjetsku smotru, uključujući i kapitena Edina Džeku, čiji je oporavak stigao u pravi trenutak.

Džeko je oslonac cijelog tima

Biščević ne krije koliko za reprezentaciju znači prisustvo kapitena.

"Džeko je, kako mi u Sarajevu kažemo, prava babuka. Njegov kvalitet je neupitan, ali jednako je važna stabilnost koju donosi ekipi. Takvi igrači daju sigurnost saigračima i neprocjenjivi su u velikim utakmicama."

Prema njegovom mišljenju, Bosna i Hercegovina ima sve što je potrebno za prolazak među 32 najbolje reprezentacije svijeta.

"Realno gledajući, trebali bismo proći grupu. To smo pokazali kroz kvalifikacije, posebno u utakmicama protiv Austrije, Velsa i Italije. Smatram da imamo kvalitet za taj iskorak. Ključno je dobro otvoriti turnir. Kanada jeste domaćin, ali vjerujem da smo kvalitetnija reprezentacija i da možemo do pobjede."

Prijateljske utakmice nisu razlog za zabrinutost

Nekadašnji veznjak Zmajeva ne pridaje veliki značaj rezultatima pripremnih susreta.

"Kontrolne utakmice služe trenerima da provjere stanje ekipe i vide na koga mogu računati. Ono što mene raduje jeste individualni kvalitet koji ova reprezentacija posjeduje. Imamo talentovane igrače, brza krila i mnogo potencijala."

Posebno je istakao značaj rada Sergeja Barbareza i Emira Spahića.

"U stručnom štabu su ljudi koji su bili vrhunski igrači i znaju kako prenijeti pobjednički mentalitet na mlađe generacije. Uspjeli su stvoriti odličan ambijent, a to nije bilo lako nakon nekih teških poraza. Danas se vidi zajedništvo i želja da se igra za Bosnu i Hercegovinu."

Nova generacija donijela novu energiju

Biščević smatra da današnja reprezentacija ima poseban karakter, bez obzira na činjenicu da je veliki broj igrača rođen izvan Bosne i Hercegovine.

"Pokazali su da vole ovu zemlju i da igraju svim srcem. To je najvažnije. Mnogi od njih nisu rođeni ovdje, ali odnos prema dresu i grbu je za svaku pohvalu."

Sjećanje na propuštenu šansu iz 2003. godine

Prisjećajući se svoje generacije, Biščević priznaje da je plasman na veliko takmičenje ostao neostvaren san.

"Svi se sjećamo utakmice protiv Danske na Koševu 2003. godine. Trebala nam je pobjeda za plasman na Evropsko prvenstvo, ali završilo je 1:1. Bili smo tako blizu. Ipak, neki igrači iz te generacije kasnije su dočekali nastup na Mundijalu u Brazilu 2014."

Argentina prvi favorit, ali Biščević vjeruje u Zmajeve

Kada su u pitanju favoriti za osvajanje titule svjetskog prvaka, nekadašnji reprezentativac izdvaja Argentinu.

"Argentina brani naslov i za mene je prvi favorit. Naravno, tu su i Brazil, Njemačka, Španija, Nizozemska, ali i Hrvatska koja ima iskustvo i kvalitet da ode veoma daleko."

Ipak, njegov najveći fokus ostaje na reprezentaciji Bosne i Hercegovine.

"Prije svega želim da Bosna i Hercegovina prođe grupu i napravi nešto veliko. Dugo smo čekali povratak na Svjetsko prvenstvo i vjerujem da ova generacija ima sve što je potrebno da obraduje naciju."

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama